ליווי התפתחותי / עיסוי תינוקות – למה זה טוב?

בחודשים הראשונים לחייו, תינוק קטן זקוק למגע כמו שהוא זקוק לאוויר ולאוכל. זו לא מניפולציה, זה לא הרגל רע, זה צורך מהותי וקיומי. מדוע?

בגופנו קיימות שתי מערכות של קולטנים למגע:

  • הקולטנים למגע עמוק ממוקמים בתוך השרירים ועל פני העצמות. זוהי מערכת שאחראית על גבולות הגוף שלנו, התפיסה המרחבית, איפה אני מתחיל ואיפה אני נגמר. גירוי למערכת הזו על ידי עיסוי, טפיחות ולחיצות נעימות מסייע למוח "לצייר" מפה של הגוף, לרכוש בטחון וגם להרפות ולשחרר את השרירים. זהו מגע מאד מרגיע ומעייף כי יש בו הרבה למידה. כשאנחנו נותנים לגוזל שלנו מגע עמוק אנחנו שולחים לו מסר: הכל בסדר, אני פה, אתה יכול להירגע.
  • הקולטנים למגע עדין ממוקמים על פני העור. המערכת הזו אחראית על העברת מודעות לכל שריר ושריר, פעולה שרירית וכיווץ וגם מסייעת לתקשורת ועוררות של הגוף. את הגירוי למערכת הזו נספק על ידי ליטופים ודגדוגים, ונראה איך הגוף הקטן שלהם מגיב בתנועה, בקשר עין, במלמולים ועוד. כאמור, זה מגע מקפיץ ומעורר ולכן כדאי לשלב אותו בשעות הפעילות והערות של הקטנטנים ולא לפני השינה. כשאנחנו מדגדגים או מלטפים אותו אנחנו בעצם אומרים: מה זה פה? זו יד! הנה, אתה יכול להפעיל את היד שלך 

בנוסף, כשאנחנו נוגעים בתינוק שלנו, קורה קסם. קסם שקוראים לו אוקסיטוצין, או "הורמון האהבה". זהו הורמון שמופרש גם בגוף שלנו (כן, גם אצל אבות) וגם בגוף התינוק, ואחראי על רגיעה, מניעת מצבי סטרס, חיבור בינינו לבין הגוזל (בונדינג) ואפילו שיכוך כאבים.

10 עובדות על עיסוי תינוקות:

1. עיסוי תינוקות הוא מסורת עתיקה ברחבי העולם. בהודו, לדוגמה, העיסוי הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול שהתינוק מקבל לאחר הלידה. הטכניקה הובאה לארה"ב בשנות ה-70 על ידי וימאלה שניידר מק'קלור, שהתגוררה בהודו והתרשמה מאוד מתוצאות העיסוי על בנה. בשלב מאוחר יותר בחייה ייסדה מק'קלור את הארגון הבינלאומי לעיסוי תינוקות – IAIM.

אל תשכחו לבקש רשות מהתינוק לפני העיסוי

2. עיסוי תינוקות לא דומה כלל לעיסוי מבוגרים. המטרה אינה שחרור מתחים וכאבים בשרירים, אלא יצירת קרבה, חיזוק האהבה והשריית ביטחון. עוצמת העיסוי שונה בין תינוקות, ומשתנה גם אורך זמן העיסוי ורצף התנועות. בעיסוי תינוקות משתמשים בשמנים ללא ריח כדי לא להחליף את ריח האם.

3. איך מבצעים עיסוי? רוב האמהות יבצעו את תנועות העיסוי באופן אינטואיטיבי. לא מדובר בתורה מסובכת אך כמובן שיש טכניקות שונות המבוססות על רצף של תנועות הלקוחות מהמסורת השוודית או ההודית, למשל.

4. לדברי העוסקים בתחום, יתרונות העיסוי רבים מאוד. מדובר בחוויה מעגנת עבור האם וגם עבור התינוק – העיסוי מחזק את הקשר בין ההורה לתינוק באמצעות מגע, מבט, צלילים, זמן איכות משותף וריח. העיסוי גורם לתינוק להרגיש נאהב, תורם להרגעת התינוק, ממריץ את מחזור הדם, תורם לחיזוק המערכת החיסונית ומסייע לתינוק להכיר טוב יותר את גופו. עבור ההורה מדובר בזמן הירגעות והחוויה העוזרת לו להכיר את תינוקו, את הצרכים והרצונות שלו.

5. אין מניעה לעסות בכל גיל, אך יש לקחת בחשבון שבשלב שבו התינוק הופך פעיל יותר ומתחיל להתהפך ולזחול (גיל ארבעה חודשים עד חצי שנה בערך), ייתכן שיהיה פחות סבלני לקבל עיסוי.

6. כיצד העיסוי יכול להקל על בעיות רפואיות? עיסוי הוא לא טיפול רפואי ולא מחליף אף תרופה או טיפול. עם זאת, הוא עשוי לעזור בריפוי בעיות מסוימות. עיסוי מומלץ במיוחד לתינוקות שנולדו לאחר ניתוח קיסרי ולא זכו לעבור בתעלת הלידה. הוא עשוי לעזור במקרים של תינוקות עם מתח נמוך בשרירים (טונוס שרירים נמוך) או בעיות של רגישות יתר חושית. הוא טוב במיוחד לפגים אך כיוון שהם רגישים יותר כדאי להיעזר בהדרכה מיוחדת לעיסוי שכזה.

ישנו גם עיסוי מכוון מטרה שנועד להקל על תופעות כמו כאבי בטן ובעיות גזים. כמו כן, העיסוי מסייע לשינה רגועה וטובה יותר, מקל על כאבי שיניים ומשפר את תפקוד מערכת העיכול.

7. מהם התנאים הדרושים לעיסוי? החדר צריך להיות מחומם מספיק בחורף ומאוורר מספיק בקיץ. מומלץ להפחית עד כמה שניתן את הגירויים הסביבתיים: לעמעם את האורות ולכבות את הטלפונים. אפשר לנגן ברקע מוזיקה נעימה. עדיף אם גם המעסה תהיה רגועה ומנוטרלת מלחצי היומיום. בעיסוי עצמו עדיף להשתמש בשמן איכותי שיוצר בכבישה קרה כמו שמן שקדים או שמן זרעי ענבים. שמנים תעשייתיים וסינטטיים כמו שמן תינוקות או שמן מינרלי פחות מומלצים. חשוב להקפיד לעסות את התינוק על משטח קשיח ולא על משטח רך.

8. מתי יש לבצע את העיסוי? בזמן שמתאים לתינוק על מנת שהוא יהיה רגוע ויוכל להתרכז בעיסוי. לא לבצע את העיסוי כשהתינוק רעב או עייף אלא כשהוא עירני ורגוע ומוכן לתקשר. אם אתם מעוניינים לבצע את העיסוי לפני השינה שימו לב שהתינוק לא תשוש מדי. אין טעם להתעקש על עיסוי אם זו לא השעה המתאימה ואין להעיר את התינוק משינה כדי לבצע את העיסוי. נסו לבצע את העיסוי בשעה קבועה ביום משום שהתינוק לומד לזהות את הסימנים המקדימים, מתרגל לעיסוי ומצפה לו. אם אתם מעסים בשמן, היזהרו לא להכניס את התינוק לאמבטיה לאחר מכן.

יש לעטוף את התינוק בסיום העיסוי. בקשו את רשותו של התינוק לפני שאתם מעסים אותו. הביטו בעיניו וגעו רכות בצידי גופו. עם הזמן התינוק אמור לזהות את הפנייה שלכם ולהגיב לה. יש להקשיב לאיתותים חיוביים מצד התינוק כמו גרגורים, חיוכים, מלמולים, ופתיחת הזרועות לצדדים, ולאיתותים שליליים כמו בכי, פיהוקים, אי נוחות או הפניית המבט ולפעול בהתאם. כלומר, להמשיך בעיסוי או לדחות אותו.

10. בתום העיסוי יש לסיים את הטקס כמו שצריך; עטפו את התינוק היטב, חבקו אותו והודו לו.

עכשיו אתם כבר מבינים שהחיבוק, העיסוי, הליטוף – יש בהם הרבה יותר מסתם פינוק. יש להם תפקיד מרכזי בלמידה של הגוזל הזה ובהמשך על היכולת שלו להתנועע בצורה איכותית, לחוש בטחון, לאזן את עצמו במרחב ועוד ועוד..

עוד מאמרים

מה זה בייבי יוגה?

התרגילים לקוחים מן היוגה המסורתית ונשענים על למידת עיסוי, מתיחה והגמשת מפרקים אצל התינוק ויציבה נכונה של ההורה בעת התרגול.
הקורס מדגיש פיתוח תקשורת מילולית, קולית וויזואלית בין ההורה לבין התינוק המאפשרת קירבה, הקשבה והבנה עמוקה של צרכי הילד ככלי לחיים המשותפים.

למה כדאי עיסוי בהריון? ולמה לשים לב.

תקופת ההיריון היא תקופת שיא בחייה של כל אישה. תקופה בה את, בתור אישה, חווה שינויים רבים מבחינה פיזית, רגשית ונפשית וזאת בדרך למטרה החשובה בחיינו – יצירת חיים חדשים. השינויים בגוף שבתוכו נוצרים החיים החדשים גורמים לעומס ומתח רב ואיתו מופיעים לרוב כאבים שלא תמיד הכרנו בעבר. כאבי גב, כאבי שרירים, כאבי מפרקים, כאבי רגליים, בצקות, קשיי נשימה, חוסר שינה ועייפות, כבדות ועוד.

דילוג לתוכן