למה כדאי עיסוי בהריון? ולמה לשים לב.

תקופת ההיריון היא תקופת שיא בחייה של כל אישה. תקופה בה את, בתור אישה, חווה שינויים רבים מבחינה פיזית, רגשית ונפשית וזאת בדרך למטרה החשובה בחיינו – יצירת חיים חדשים. השינויים בגוף שבתוכו נוצרים החיים החדשים גורמים לעומס ומתח רב ואיתו מופיעים לרוב כאבים שלא תמיד הכרנו בעבר. כאבי גב, כאבי שרירים, כאבי מפרקים, כאבי רגליים, בצקות, קשיי נשימה, חוסר שינה ועייפות, כבדות ועוד. השינויים מבחינה רגשית נפשית מתבטאים בפחד וחרדה מהלא נודע, פחד מהכאבים במהלך ההיריון ובעיקר בזמן הלידה. השינויים ההורמונאליים גורמים לתנודות במצב הרוח ועלולים להתבטא בדיכאון, עצבנות וחוסר חיוניות. עיסוי לנשים בהיריון הינו כלי מדהים לתמיכה ריגשית ופיזית עבורך.

אנו חיים בעידן בו הרפואה המערבית מציעה עוד ועוד בדיקות אשר מצד אחד הרות גורל עבורנו אך מצד שני מעמידות את הנשים בסיטואציות פיזיות פולשניות הנחוות לעיתים כטראומה. למעשה מתחילת ההיריון האישה נמצאת במה שמכונה – מעקב היריון – שמטרתו לעקוב אחר התפתחות ההיריון, להשגיח עליו ולוודא שמהלכו תקין.מעקב זה נחוץ וחשוב אך לעיתים ההתעסקות הרבה בו גורמת להרבה מתח, לחץ ופחדים לקראת כל בדיקה, במהלך הבדיקה, ובעיקר בהמתנה לתוצאות. אסור לשכוח שמה שהכי חשוב לעובר זה שאמו תהיה שמחה, שקטה ורגועה עד כמה שניתן. עיסוי לנשים בהריון וכן טיפולי מגע אחרים- כגון רפלקסולוגיה, עוזרים לאישה להירגע, להרפות, וליהנות מההיריון.

עיסוי נשים בהריון יכול להקל על ההתמודדות עם השינויים המתחוללים בגופך, בנפש וברגש, להרגיע ולהוריד את רמת המתח הכללי בגוף ולהקל על הכאבים והקשיים הפיזיים שנגרמים כתוצאה מהשינויים בגוף כמו כאבי גב, כאבי ראש, כאבי רגליים ושרירים. בנוסף מקל העיסוי על בצקות שנגרמות ממחסור בתנועה במפרק ומלחץ על כלי הדם הראשיים. ע"י העיסוי זרימת הדם הופכת טובה יותר והצטברות הנוזלים במפרקים פוחתת. בעזרת הרפלקסולוגיה למשל, ניתן לאזן את הגוף ולעבוד ספציפית על נקודות חולשה בגוף, לדוגמא: בכאבי גב חזקים אתמקד בעבודה על איזון והרגעה של מערכת שריר השלד המשתקפת בכף הרגל. להרגעת המתח והעצבנות אתמקד במערכת העצבים ובמערכת ההורמונאלית המשתקפות בכפות הרגליים ובנוסף גם העובר שברחם יקבל טיפול לפי שלב ההתפתחות שלו. בסוף ההיריון נעביר לגוף מסר שהאישה מוכנה ללידה ונעודד את התהליך.

הטיפול מעודד שינה נינוחה וטובה יותר, מה שחיוני לאישה היות שלעיתים קרובות בתקופת ההיריון השינה נעשית קשה ומסורבלת יותר.

בנוסף משפיע הטיפול על מצב הרוח, מעודד תחושת שלווה ורוגע, מפחית לחץ ומתח ומפחית רמות דיכאון שעלולות לבוא בזמן ההיריון.

עיסוי נשים בהריון – למה כדאי לשים לב?

יש לשים לב כי לא כל טיפול מתאים להריון, בעיקר בשליש הראשון, הנחשב  לתקופה רגישה יותר בה ההיריון משתרש ברחם. הטיפול בזמן ההיריון יהיה טיפול ללא לחיצות עמוקות וללא תנועות מהירות. המטרה היא להכיל את האישה ההרה ואת העובר שברחמה וזאת ע"י טיפול  במגע רחב ואיטי להרפיה של הגוף ובשילוב מעט מתיחות.

חשוב ללכת לטיפול אצל מטפל או מטפלת המוסמכים לעשות עיסוי לנשים בהיריון מכיוון שישנן נקודות בהן לא מומלץ לגעת במהלך ההיריון אלא רק לקראת סופו. בנוסף, חשוב שהמטפל יבין מה עובר על האישה ובאיזה שלב התפתחות נמצא ההיריון בכל שבוע.

בניסיוני בקליניקה, אני נוכחת לגלות שוב ושוב עד כמה עיסוי בהריון ורפלקסולוגיה במהלך כל ההיריון עוזרים  ללידה קלה וקצרה יותר, מכיוון שהאישה מגיעה לזמן הלידה כשהגוף יותר רגוע ורפוי עם פחות מתח וחרדה. בנוסף יורד המתח בשרירים מה שמאפשר לתהליך הלידה להתקדם באופן טבעי וזורם.

עוד מאמרים

מה זה בייבי יוגה?

התרגילים לקוחים מן היוגה המסורתית ונשענים על למידת עיסוי, מתיחה והגמשת מפרקים אצל התינוק ויציבה נכונה של ההורה בעת התרגול.
הקורס מדגיש פיתוח תקשורת מילולית, קולית וויזואלית בין ההורה לבין התינוק המאפשרת קירבה, הקשבה והבנה עמוקה של צרכי הילד ככלי לחיים המשותפים.

למה כדאי עיסוי בהריון? ולמה לשים לב.

תקופת ההיריון היא תקופת שיא בחייה של כל אישה. תקופה בה את, בתור אישה, חווה שינויים רבים מבחינה פיזית, רגשית ונפשית וזאת בדרך למטרה החשובה בחיינו – יצירת חיים חדשים. השינויים בגוף שבתוכו נוצרים החיים החדשים גורמים לעומס ומתח רב ואיתו מופיעים לרוב כאבים שלא תמיד הכרנו בעבר. כאבי גב, כאבי שרירים, כאבי מפרקים, כאבי רגליים, בצקות, קשיי נשימה, חוסר שינה ועייפות, כבדות ועוד.

דילוג לתוכן